Merhaba bu yazıda sizlere genel olarak karşılaşılan proje sürümleri ve xcode versiyonları arasında ortaya çıkan uyumsuzluğu nasıl giderebileceğimizi anlatacağım.

Geliştirme yaptığımızda şöyle bir hatayla karşılaştığımız olmuştur:

xcode-devive-error

Bu hatayı biz ios 12 desteği olan xcode versiyonuyla çözeriz, yani xcode 10 indiririz. Bunun yerine tüm xcode versiyonlarını ios 12 cihazda projenizi derleyip çalıştırabileceğimiz bir yöntemden bahsedicem.

Öncelikle bu konuyu araştırmama neden olan sebepten size bahsetmek istiyorum, çalıştığım proje xcode 9’da hazırlanmış ve derlenmiş ancak benim testt cihazım ios 12.1 ve projeyi Xcode 9 ile cihaza gönderip çalıştıramıyorum çünkü XCode 9’un iOS 12 desteği yok. Buna workaround bir çözüm üretmek için küçük bir araştırma yaptım ve güzel bir github reposuna rastladım, yönergeleri uyguladığımda aldığım sonuç oldukça iyiydi artık gigabaytlarca dosyaları indirme zorunluluğum kalmamıştı.

Diğer yandan bir başka problemide pas geçmiş olmuştum, bu problem XCode 10 da projeyi eğer çalıştırmak isteseydim muhtemel pod kütüphanelerini ve dilde olan değişimleride fixlemem gerekecekti, belkide değişen pod kütüphaneleri içinden uygulamanın workflowunu etkileyecek olanlarda olabilirdi.

Kurulum

Öncelikle git reposundan gerekli dosyaları kopyalıyoruz, nereye indireceğinizin bir önemi yok bu aşamada.

git clone https://github.com/iGhibli/iOS-DeviceSupport.git

İndirme işlemi bittikten sonra sıra geldi XCode versiyonunuza iOS versiyon destek paketlerini yüklemekte..

Devam etmeden önce bilmeniz gereken bir durum var, eğer /Applications/ klasörünüz içerisinde birden fazla XCode versiyonunuz varsa farklı bir yöntem eğer sadece 1 taneyse başka bir yöntem uygulamamız gerekiyor. İlk olarak 1 tane olduğu durumda ne yapacağımızı gösteriyorum;

Tek XCode versiyonu kullanılıyorsa

İndirilen klasörün içine terminalde girin ve aşağıdaki kodu çalıştırın;

sudo ./deploy.py

Bu kodu çalıştırdığınızda indirilen cihaz destek paketleri xcode uygulamasının içerisine kopyalanacaktır. işlem tamamlandıktan sonra Xcode’unuzu tamamen kapatıp tekrar açın projenizin istediğiniz cihaza derlenebildiğini göreceksiniz.

Birden fazla XCode versiyonu kullanılıyorsa

Yukarıda bahsettiğim gibi /Applications/ klasörünüz içerisinde birden fazla XCode varsa, şimdiki yöntem ile hangi XCode versiyononuna cihaz destek paketleri yüklemek istiyorsanız onu seçerek işlem yapacağınızı gösteriyor olacağım.

Bu durumda çalıştırmanız gereken terminal kodunuz şöyle olmalıdır;

sudo ./deploy.py -t /Applications/Xcode\ 9.app

Farklı olarak ben 9 versiyonuna paketleri yüklemek istediğim için 9 yazdım eğer siz 8 yada 10’a yüklemek isterseniz burayı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Xcode\ 9.app

ayrıca -t parametresini görüyorsunuz bunu iki durumdada kullanabiliriz, bunlardan birisi farklı isimde yani versiyonda XCode versiyonu için, bir diğeride /Applications/ klasörü altında değilde başka bir konumda tutuyorsanız XCode versiyonlarınızı o lokasyonu tanıtabilmek için.

Yazımızın sonuna geldik faydalı olması dileğiyle.

Kaynak kodu:

iGhibli

Haftalık gönderilerden haberdar olabilmek için beni twitter adresimden takip edebilirsiniz.