Bu yazıda küçük bir yardımcı program aracılığıyla iOS Simülatorünüze bir kaç işlevsel özellik ekleyerek, geliştirme sürecinizde size ne gibi faydalar sunacağını inceleyeceğimiz Mac OS üzerinde çalışan Sherlock uygulaması ile karşınızdayım.

Sherlock

Sherlock ile neler yapabileceğimizden biraz bahsedelim

Projemizi bir kere derleyip çalıştırdıktan sonra tekrar derlemeye ihtiyaç olmadan simülatörde çalışan uygulamanızın arayüzünde değişiklikler yapabiliyoruz.

şimdilik sadece iPhone simülatöründe çalışmaktadır.

Avantajları

  • Constraints ve AutoLayout güncellemeleri yapabilirsiniz
  • Arayüzde renk, font büyüklüğü, vb storyboard inspectorden aşina olduğumuz işleri yapabiliriz.
  • Ekranda seçtiğimiz componentin bulunduğu class’ı Jump to File butonu ile açabiliriz. (bu özellik, yapısına aşina olmadığınız nerede ne var bilmediğiniz projeler için iyi bir yardımcı olacaktır)
  • Resizable Screen özelliğini kullanarak arayüzünüzün farklı ekran boyutlarında nasıl görüntülendiğinide görebilirsiniz.

Sherlock’u sisteminize kurma işlemi

Aşağıdaki linki ziyaret edin karşınıza bir form çıkacak, formu doldurun ve indirin sisteminize ve kurulumunu tamamlayın.

Sherlock download page

iOS Simülatörünüzde Sherlock’u çalıştırmak

Activate Inspector

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra istediğiniz bir ios projenizi açıp istediğiniz bir iPhone simülatör seçip derleyin.

Şuan hali hazırda beta sürümünde sadece iPhone için çalışıyor Sherlock ve ayrıca iOS 12 içinde bazı iyileştirmeler üzerinde çalışıldığı haberi sitelerinde yazıyor.

Projenizi derledikten sonra Sherlock’u kullanabilmek için işletim sisteminizin Menu çubuğunda Sherlock ikonuna tıklayın ve açılan menüden Activate Inspector‘u seçin, bu seçimi yaptıktan sonra simülaötürünüze farenizi götürdüğünüzde ui elemanlarını seçebildiğinizi göreceksiniz.

Seçiminize bağlı olarak bir menü çıkacak simülatörünüzün hemen yanında ve istediğiniz değşiklikleri anlık yapabileceksiniz çalışan uygulamanızda.

sherlock-inspector

Değiştirilebilir ekran boyutları

Şimdi birde simülatörde çalışan uygulamamızı anlık olarak farklı ekran boyutlarında nasıl göründüğüne bakalım.

Bunun için yapmamız gereken Mac OS menu çubuğunda Sherlock menüsünü açmak ve çalışan simülatörün üzerinden devam ederek faremizle Resizable Screen seçeneğini seçmek.

sherlock-resizable

seçimi yaptıktan sonra bir pencere simülatörümüzle birlikte çalışmak üzere ekranımızda görünecek, bu açılan pencereden istediğimiz ekran boyutunu seçerek testlerimizi yapabiliriz.

Resizable Screen seçeneklerini test yaparken aynı zamanda Activate inspector üzerinden değişikliklerde yapabiliriz, bu değişiklikleri farklı ekranlarda görebilmek için her değişiklikte sadece bir kere yenile butonuna tıklamamız yeterli olacaktır, ekran boyutu seçimimizin solunda.

sherlock-resizable-dıiff-screens

Kullanımı gayet pratik ve basit olan Sherlock uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıda kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sherlock

Haftalık gönderilerden haberdar olabilmek için beni twitter adresimden takip edebilirsiniz.