Tasarım desenleri, tasarım kalıpları, tasarım örüntüleri veya tasarım şablonları, çok rastlanan, birbirine benzer sorunları çözmek için geliştirilmiş ve işlerliği kanıtlanmış genel çözüm önerileridir. Wikizero-sıfır şeker

Karmaşıklığı azaltmak için kullanılır her bir tasarım deseni farklı senaryolarda kullanılabilir yani tek bir tasarım deseniyle her işin üstesinden gelemeyiz. burada size tecrübe ve bilginiz hangi deseni kullanacağınız konusunda yardımcı olacaktır. Bir tasarım deseni projenin karmaşıklığını azaltmak için kullanılır, eğer basit bir projeniz varsa ve deseni uyguladığınızda projenizin karmaşıklığı artıyorsa kullanmayın, bir hesap makinesi için tasarım deseni kullanmak önemsiz ve gereksiz olabilir.

bir tasarım deseninin her zaman istenilen sonucu vermesini beklemek genelde kötü bir deneyimdir, çünkü tasarım deseni projenin karmaşıklığını azaltması beklenir yada var olan sizin isteyerek yada istemeyerek oluşturduğunuz karmaşıklığı daha genel bilindik bir karmaşıklıkla değiştirmesi beklenir. Bilindik karmaşıklıktan kastım bir problem için daha önceden üretilmiş tasarım deseni gibi MVVM gibi.

Bilindik karmaşıklığa 1-2 örnek verelim;

  • Bu sizin oluşturduğunuz karmaşıklığı temsil etsin = “6b”S!txd9’v#Y6MLthE]5.u”

  • Buda bilindik karmaşıklığı temsilsin = “İyiOkuyonHaGıral:)”

Hangisi daha kolay okunabilir ve uygulanabilir ? evet.. belki 1 yıl sonra hatırlanamayan bir sonuç olabilir ikiside ancak sizinkine nazaran diğeri bilindik bir karmaşıklık iyi bir dökümantasyona sahip ve başka insanlarla iletişime geçip tekrar istediğiniz problemde kullanabilirsiniz. Burada bir başka konu daha ortaya çıkıyor dökümantasyon, sizde belli bir karmaşıklığı azalttığını düşündüğünüz kendi tasarım deseniniz varsa onu dökümante edip ve belkide yayınlayıp sürekli kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Konuyu kapatmadan önce Albert Einstein’in bir sözüyle tamamlamak istiyorum, ; Yaratıcılığın sırrı kaynaklarınızı nasıl saklamanız gerektiğini bilmektir.

Öneriler: WikiZero Einstein’ın sözünden alıntı yaptığım kitap